Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Balladyna - streszczenie

w nocy z Balladyną. Wtedy zmienia Grabca w wierzbę, a Chochlika karci.
Rankiem rozpoczyna się konkurs w zbieraniu malin. Alina szybko uporała się z zadaniem. Kiedy wraca do domu, spotyka na drodze Balladynę. Siostra nie zebrała ani jednej maliny. Widząc zwycięstwo Aliny, Balladyna postanawia zabić siostrę. Świadkiem zbrodni jest przemieniony w drzewo Grabiec. Po zbrodniczym czynie Balladyna zabiera dzban malin, ale na jej czole pojawia się plama.

Scena II
Na wynik konkursu oczekują wdowa i Kirkor. Widzą, że z lasu wraca Balladyna z pełnym dzbanem leśnych owoców. Na pytanie matki, gdzie podziała się siostra, Balladyna kłamie, że ucieka z jakimś „obdartym młokosem”. Wdowa jest zrozpaczona takim zachowaniem Aliny. Cieszy się jednak, że przynajmniej jedna z córek ułoży sobie życie. Balladyna, naznaczona plamą na czole nie do zmycia, wychodzi za mąż za Kirkora.


Akt trzeci

Scena I
Zbrodnia Balladyny odbija się na jej dalszym życiu. Płonie chata wdowy. Do Grabiec zamienionego w drzewo docierają informacje o ślubie ukochanej z Kirkorem.

Scena II
Kirkor zostaje wezwany na wojnę. Opuszcza zamek i młodą żonę. Balladyna postanawia zdobyć więcej władzy i rozpoczyna swoje dyktatorskie rządy. Nie przyznaje się do swoich dawnych znajomych, chcąc ukryć swoje pochodzenia. Wypędza dawnych znajomych, gdy ci przychodzą ją odwiedzić. 

Scena III
Kirkor zamierza sprawdzić lojalność żony. Wysyła do niej, za namową Pustelnika, zapieczętowaną skrzynię, której nie może otworzyć.
Balladynie przeszkadza coraz bardziej plama na czole. Udaje się do Pustelnika z prośbą o pomoc. Pustelnik wyjaśnia Balladynie, że moc uleczenia posiada jedynie Alina. Proponuje wskrzeszenie za pomocą czarów zamordowanej siostry. Balladyna nie godzi się i ucieka.

Scena IV
Goplana cały czas stara się o miłość Grabca. Wkłada mu nawet na


Komentarze

    1 + 3 =