Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Balladyna - streszczenie - strona 3

głowę odnalezioną w lesie koronę Popiela i obiecuje panowanie nad Dzwonkami i całą przyrodą. Grabiec snuje plany.

Scena V
Rozmowę Balladyny z Pustelnikiem podsłuchał Kostyn. Od tego czasu staje się sprzymierzeńcem złej władczyni, jej doradcą i powiernikiem. Na zamku pojawia się posłaniec od Kirkora. Kostyn sugeruje, że może on wiedzieć o jej zbrodni. Postanawiają pozbyć się posłańca.


Akt czwarty

Scena I
Kirkor urządza na zamku ucztę. Nagle pojawia się na niej nieproszony gość – matka Balladyny.  Wdowa jest spragniona i głodna, gdyż przez wiele miesięcy była zamknięta w zamku. Córka wypiera się własnej matki, którą zamknęła i odcięła od świata. Wyrzuca staruszkę z zamku.
Okazuje się, że Kirkor pokonał Popiela IV, ale chce przejąć władzę. Królem ma zostać osoba, która posiada prawdziwą królewską koronę.

Scena II
Kirkor opuszcza nadgoplańską krainę. Udaje się w poszukiwanie skradzionej korony, którą przyrzeka oddać Popielowi III. Dociera aż do Gniezna, nie wiedząc, że posiada ją Grabiec.
W międzyczasie, do chatki pustelnika dociera matka Balladyny. Kobieta żali się na swój los. Pustelnik informuje wdowę, że zaraz po odzyskaniu tronu Balladyna zostanie ukarana na swoje zbrodnie.

Scena III
Duszki, Skierka i Chochlik planują w zamku Kirkora, co będą robić w burzową noc. Chochlik chce zabawić na przyjęciu u jednookiego puchacza. Skierka zamierza nakarmić starą matkę bociana. Ptak panicznie boi się burzy.

Scena IV
Balladyna planuje kolejną zbrodnię. Ma zamiar zabić Grabca i odebrać mu koronę.

Scena V
Kostryn spotyka Balladynę tuż po dokonaniu przez nią zbrodni. Razem wykradają koronę i postanawiają, co dalej czynić. Ustalają, że trzeba zabić Kirkora, który może szybko odkryć prawdę. Balladyna chce również pozbyć się Pustelnika.


Akt piąty

Scena I
Goplana jest przygnębiona rozwojem sytuacji, którą sama sprowokowała. Jedne czego chciała to pozyskać miłość Grabca, a doprowadziła do tragedii. Postanawia opuścić jezioro i krainę.

Scena II
Kirkor jest bliski zwycięstwa. Wysyła swoich posłańców do Popiela III, aby podzielić się z nim radosnymi nowinami. Posłańcy odkrywają, że pustelnik został powieszony za chatą.

Scena III
Balladyna i Kostryn szykują się do walki z Kirkorem. Część przekupionych żołnierzy przechodzi na stronę zbrodniarzy. Kirkor zostaje pokonany i zabity. Do nowych dowódców przychodzą posłańcy z chlebem i solą. Balladyna zamierza pozbyć się Kostryna – ostatniego świadka jej wszystkich zbrodni. Podaje mu nasączony trucizną kawałek bochenka chleba.

Scena IV
Nowy król przed koronacją musi skazać wszystkich zbrodniarzy. Pojawiają się kolejni oskarżyciele. Lekarz oznajmujący, że Kostryn został otruty, żąda skazania winnego. Przed obliczem Balladyny pojawił się też Filon, który odnalazł w lesie ciało Aliny. Był w niej zakochany, dlatego żąda, aby ukarano zabójcę. Ostatnia staje przed Balladyną jej matka. Żali się na wyrodną córkę, której imienia nie chce wyjawić, bo wie, że córka zostanie skazana na śmierć. Staruszka umiera nie wyjawiając tajemnicy imienia. Balladynie wydaje się, że nikt nie może jej skazać za popełnione zbrodnie. Nie chce wzbudzać podejrzeń, dlatego wydaje trzykrotnie wyrok śmierci. Wyroki mają zostać wykonane na trucicielu Kostryna, zabójcy Aliny i wyrodnej córce. Balladyna nie wiem, że tym samym skazuje po trzykroć siebie na śmierć.
Balladyna nie cieszyła się zbyt długo. Siły wyższe zawsze dokonują wyroków na zbrodniarzach. Podczas koronacji Balladyna zostaje rażona piorunem.