Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Balladyna - streszczenie

głowę odnalezioną w lesie koronę Popiela i obiecuje panowanie nad Dzwonkami i całą przyrodą. Grabiec snuje plany.

Scena V
Rozmowę Balladyny z Pustelnikiem podsłuchał Kostyn. Od tego czasu staje się sprzymierzeńcem złej władczyni, jej doradcą i powiernikiem. Na zamku pojawia się posłaniec od Kirkora. Kostyn sugeruje, że może on wiedzieć o jej zbrodni. Postanawiają pozbyć się posłańca.


Akt czwarty

Scena I
Kirkor urządza na zamku ucztę. Nagle pojawia się na niej nieproszony gość – matka Balladyny.  Wdowa jest spragniona i głodna, gdyż przez wiele miesięcy była zamknięta w zamku. Córka wypiera się własnej matki, którą zamknęła i odcięła od świata. Wyrzuca staruszkę z zamku.
Okazuje się, że Kirkor pokonał Popiela IV, ale chce przejąć władzę. Królem ma zostać osoba, która posiada prawdziwą królewską koronę.

Scena II
Kirkor opuszcza nadgoplańską krainę. Udaje się w poszukiwanie skradzionej korony, którą przyrzeka oddać Popielowi III. Dociera aż do Gniezna, nie wiedząc, że posiada ją Grabiec.
W międzyczasie, do chatki pustelnika dociera matka Balladyny. Kobieta żali się na swój los. Pustelnik informuje wdowę, że zaraz po odzyskaniu tronu Balladyna zostanie ukarana na swoje zbrodnie.

Scena III
Duszki, Skierka i Chochlik planują w zamku Kirkora, co będą robić w burzową noc. Chochlik chce zabawić na przyjęciu u jednookiego puchacza. Skierka zamierza nakarmić starą matkę bociana. Ptak panicznie boi się burzy.

Scena IV
Balladyna planuje kolejną zbrodnię. Ma zamiar zabić Grabca i odebrać mu koronę.

Scena V
Kostryn spotyka Balladynę tuż po dokonaniu przez nią zbrodni. Razem wykradają koronę i postanawiają, co dalej czynić. Ustalają, że trzeba zabić Kirkora, który może szybko odkryć prawdę. Balladyna chce również pozbyć się Pustelnika.


Akt piąty

Scena I
Goplana jest przygnębiona rozwojem sytuacji,


Komentarze

    5 + 8 =